Karabaş Otu Sigara Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Karabaş Otu Sigara Belirtileri ve Tedavisi

Karabaş Otu ve Faydaları

Karabaş otu (Latince ismi: Lavandula stoechas), ballıbabagiller familyasından bir ya da çok yıllık otsu bir bitkidir. Ezildiğinde oldukça kuvvetli ve hoş olmayan bir koku yayar. Çiçekleri mavi ya da menekşe rengindedir. Bir türünden "Karabaş yağı" adında bir yağ elde edilir. Ülkemizde alçak maki gruplarıyla birlikte yetişmektedir.

  • Ağrıları dindirir.
  • Kalbe kuvvet verir.
  • Balgam söktürür.
  • Uyuşukluk giderir ve zindelik sağlar.
  • Sara ve beyin hastalıklarında kullanılır.
  • Damar sertliğinde faydalıdır.

Fransız lavantası olarak bilinen karabaş otu, öncelikle batı bölgelerimizde ve İstanbul'da yetişmektedir. Egelilerin soğuk algınlığında sıkça başvurduğu bu bitki, lavanta ailesinden olup İngiliz Lavantası gibi büyük çalı formunda değildir. Kökten çıkan birkaç dalın üzerinde biberiye benzeri sivri yapraklar oluşur. Bu dallar uzayarak lavantadan daha büyük mor çiçeklere dönüşür. Karabaş otunun çiçekleri kara duta benzemektedir. Üstünde sonradan çıkan eflatun minik çiçekleri ise kelebeklere benzer.

Sigarayı Karabaş Otu ile Bırakmak

Sigaranın kapalı mekânda yasaklanması ile müşteri sıkıntısı çeken Kayserili kahve esnafı, çareyi IV. Murat'ın tüketilmesi için ferman çıkardığı 'karabaş otunda' aramaktadır. Kapalı mekânda sigara içilmesinin yasaklanmasıyla ilgili kanunun yürürlüğe girmesi, Kayseri'de karabaş otuna olan ilgiyi artırmıştır. Sigara içme isteğini azalttığı belirtilen karabaş otu, yasakla birlikte Kayserili kahve esnafının imdadına yetişmiştir. Kahvelerde müşteri oranında büyük bir düşüş yaşanırken, sigara içmek için dışarı çıkmak isteyen insanlar kahvehane işletmecileri tarafından karabaş otu ile desteklenmektedir.

15 yaşından bu yana sigara kullanan 48 yaşındaki Durmuş Heyci, geçtiğimiz yıllarda sigarayı yine karabaş otu sayesinde bıraktığını ancak arkadaş ortamı nedeniyle yeniden başladığını söylemiştir. Heyci, "Sigarayı bırakmak için müsait olduğumuz şu günlerde kahvehane sahibi olan arkadaşımızın önerisi ile yeniden karabaş otu tüketmeye başladım ve bırakmak üzereyim. Günde 2 paket içmiş olduğum sigarayı bugün yarım pakete düşürdüm. Karabaş otunun çok büyük faydalarını gördüm. Zaten Osmanlı padişahlarından IV. Murat da sigaraya karşı büyük bir düşmanlık beslemiş ve halkını sigarayı bırakmak için karabaş otu tüketmeye teşvik etmiştir" diyerek konuştu.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Sigara, tellendirmesi iyi ama zararları da bir o kadar fazla olan, insanın kendine verebileceği en büyük zararlardan biridir. Sigara içilmeye başlandıktan sonra alışkanlık yapar ve bırakması çok zor bir madde haline gelir. Her ne kadar irade gücü denense de, sigara genellikle bu iradeyi aşar ve çoğunlukla geri başlama durumu yaşanır.

Karabaş otunun kullanımı ise oldukça basittir. Genellikle çay olarak tüketilir. Bunun için:
  • Bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otu çiçeğini bir fincan kaynar suya ekleyin.
  • 5-10 dakika demlenmesini bekleyin.
  • Demlendikten sonra süzerek içebilirsiniz.
Bu çayı günde 1-2 kez tüketerek sigara isteğinizi azaltabilir ve sigarayı bırakma sürecinizi destekleyebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki

Karabaş Otu Tedavi Edici Bitki

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karabaş Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Melisa ve Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Kullanım Şekli

Karabaş Otu Kullanım Şekli

Karabaş Otu Hamilelikte Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Hamilelikte Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Zararları

Karabaş Otu Zararları